Bauhaus – niecodzienny sposób urządzania wnętrz

Podczas gdy industrialny czy minimalistyczny styl urządzania wnętrz wydaje się być powszechnie znany, bauhaus wręcz odwrotnie. Wielu ludzi nie ma nawet pojęcia, że coś takiego w dziedzinie estetyki pomieszczeń domowego użytku występuje. Czym się odznacza?

Dekoracyjność

Najważniejszą cechą bauhaus jest nagromadzenie charakterystycznych ozdób, jakie pełnią funkcję estetyczną, ale też i użytkową. I o to właśnie w tej koncepcji wizualnego zdobienia chodzi – nie tylko upiększać, ale i czemuś służyć. Nie ma tu zatem nieprzydatnych mebli, gadżetów itd. Musimy wspomnieć również o tym, iż dekoracje w bauhaus nie istnieją. Zastępowane są one przez praktyczne w zastosowaniu drobiazgi.

Meblarstwo

Meble powinny być bardzo proste, niewyszukane jeśli chodzi o ich konstrukcję, zaś ich kolorystyka ma być spokojna, delikatna, stonowana. Nie ma tu także zagracenia czy zabrania wolnej przestrzeni na rzecz za dużej ilości mebli. Wręcz odwrotnie – bauhaus bazuje w głównym stopniu na ogromie światła. Jest to koncepcja nowoczesna, a w zasadzie tak wygląda – na nowoczesną, a w rzeczywistości okazuje się wielowiekowym nurtem aranżacyjnym. Styl ten ma ponad sto lat.

Jak to się zaczęło?

W dziedzinie bauhaus warto wspomnieć o inspiracjach zaczerpniętych ze szkoły projektowania w Weimarze oraz Dessau. Funkcjonowała ona w latach 1919 – 1933. Na jej podstawie zrodził się też kolejny styl w dekoratorstwie, a więc funkcjonalizm. Ten zaś ogromnie wpłynął na architekturę oraz design wnętrz. Wprowadził spore przekształcenia we wzornictwie oraz ornamentyce.

Zobacz stronę autora: tanie słoiki