Renesansowy wystrój wnętrz, czyli początki meblarstwa

Kolebką estetycznych, klasycznych mebli opierających się na elegancji zręcznie połączonej z wysokiej klasy materiałami wytwórczymi, a także praktycznością zastosowania okazują się Włochy. To właśnie w słonecznej Italii dominować zaczął prąd intelektualny zwany odrodzeniem, albo renesansem, który świetnie zaprezentował się nie tylko w zakresie rzeźbiarstwa, malarstwa, czy architektury, ale też znakomicie wpłynął na intensywny rozwój dziedziny meblarstwa – także zaliczanej do form sztuki.
Na czym polegał ten wpływ?
Oddziaływanie renesansowych trendów na kuchnie na wymiar wrocław sferę produkcji mebli i dodatków przeznaczonych do wystroju poszczególnych pomieszczeń użytku domowego było ogromne. Wówczas zaczęto masowo wypuszczać na rynek szereg ciekawych gadżetów, jakie stawały się prawdziwą ozdobą mieszkań. Były one ekskluzywne, bardzo gustowne, a poza tym, iż stanowiły istotny motyw dekoracyjny, dodatkowo idealnie nadawały się do celów praktycznych. Rewelacyjnym tego przykładem okazuje się chociażby szereg przeróżnych skrzyń, jakie wówczas dominowały w aranżacjach domowych salonów czy też gabinetów. W nich właśnie idealnie mieściły się zarówno na co dzień użytkowane przedmioty, jak i te mniej potrzebne regularnie, które w ten sposób porządkowano. Estetyczne kufry w środku były przepełniane rozmaitościami, z kolei na zewnątrz pełniły funkcję wygodnych mebli do siedzenia, zastępując klasyczne stołki, czy fotele. Popularne były zwłaszcza skrzynie wydłużone, które miały nierzadko mocno zaokrąglone narożniki.
Cassapanca znakiem szczególnym
Warto wspomnieć także o nieco rozbudowanej formie kufra – skrzyni, jakie określane są mianem cassapanca. To nic innego jak mebel mający specjalnie zamontowane w celach zwiększenia jego wygody użytkowania, dodatkowe oparcia boczne. Cechą charakterystyczną było też posiadanie przez cassapancę niski zaplecek. Ten gadżet aranżacyjny śmiało uznać można za prototyp dzisiaj istniejącej kanapy czy sofy. Z reguły cassapancą chwalono się w salonie, który dzięki umieszczeniu w nim tak pokaźnej gabarytowo i urokliwej mini – wersalce nabierał reprezentacyjnego stylu.

Zobacz stronę autora: Masaż leczniczy Warszawa