Styl skandynawski – charakterystyka

Wśród szeregu rozmaitych nurtów dekoracyjnych, w oparciu o który można meblować oraz wykańczać pomieszczenia mieszkalne, warto wyszczególnić niesamowicie powszechny dziś styl skandynawski. Czym się on odznacza i na czym polega jego wyjątkowość, sprawiająca, iż nurt ten zdominował dzisiejsze meblarstwo? Zachęcamy do lektury fragmentów poniższych.
Nie taki surowy jakby się wydawało
Niektórzy są zdania, że styl skandynawski nie stanowi przytulnego nurtu zdobienia wnętrz, ponieważ bazuje na przesadnej oszczędności, skromności i co za tym idzie wręcz ubogości rozlicznych typów dodatków czy mebli w nim wykorzystywanych. Wiele ludzi odrzuca taką kuchnie na wymiar wrocław opinie formę dekorowania pomieszczeń gospodarstw domowych, uznając ją za nieco „suchą”, bez wyrazu, surową i przez to za chłodną jak na aranżację pokojów, w których mamy spać, jeść, biesiadować w gronie rodzinnym itd. Niemniej jednak, na łamach niniejszego poradnika postaramy się Państwu udowodnić, że styl skandynawski wcale nie jest tak biedny i zimny, jak się to na pierwszy rzut oka mogłoby wydawać. Dominujące barwy to przecież biel, ale też przeróżne jej odmiany- można zatem zwykły biały kolor ścian czy podłóg zastąpić dużo cieplejszymi tonacjami beżu i kremu. Ponadto prawdziwie norweski pokój musi być znakomicie oświetlony, co częstokroć jest pomijane, a to błąd, gdyż nic innego jak efektywnie dobrane lampy i właściwe żarówki pozwala utworzyć przyjazny klimat i ocieplić wnętrze. Istotne jest jednak, aby lampy nie były mdłe, zaś mocno, jaskrawe niekiedy wręcz jarzące. Gdzie się da, tam warto pomieszczenie rozświetlić. Do tego dochodzą także uwielbiane przez miłośników nurtu skandynawskiego świece, które tworzą przepiękną atmosferę intymności i prywatności, która w domowych czterech kątach jest niezbędna.
Nieprzypadkowe meble
Niektórzy zwą to surowością czy ubogością wyposażenia, inni zaś rozwagą. Mowa bowiem o elementach meblowych wyposażających pomieszczenia urządzane na wzór skandynawski. Dominujące są przede wszystkim przestronne, rozłożyste stoły, które są tak konstruowane, aby mieścili się przy nich wszyscy domownicy. Nierzadko są one utrzymane w białej tonacji, bo skoro są duże gabarytowo, nie powinny być za ciemne, aby nie sprawiały złudzenia optycznego, iż wnętrze jest mniejsze niż ma to miejsce w rzeczywistości. Do tego dochodzą robione na zabudowę, wnękowe szafy, a także praktyczne kredensy – z reguły osadzone w projektach geometrycznych brył.

Zobacz stronę autora: https://wieniecwarszawa.pl/