Niemieckie i francuskie meble renesansu

Szukasz nietypowych elementów meblarskich? Potrzebujesz odpowiednich inspiracji do efektownego urządzenia swego nowego domu czy mieszkania? Zanim zaczniesz przebierać w klasycznych, standardowych ofertach dominujących w rozmaitych sklepach sieciowych, rozważ opcję zaaranżowania swych czterech kątów na wzór renesansowy. Wydawać by się mogło, że w tak starodawny sposób już nikt nie urządza lokum mieszkalnego, a jednak! Odrodzenie to czas wyodrębnienia się w sferze szeroko rozumianego meblarstwa różnorodnych motywów dekoracyjnych, jakie śmiało można obecnie uznawać za uniwersalne oraz ponadczasowe. W szczególności renesansowe trendy produkcyjne dotyczące kreowania wielorakich form mebli i dodatków do domów pojawiły się w tym okresie w Niemczech i Francji. Spójrz poniżej.
Niemieckie korzenie
Rzemiosło meblarskie u naszych zachodnich sąsiadów bazowało zwłaszcza na umiejętnym połączeniu wielorakich inspiracji z północy z tymi zaczerpniętymi z południowych fragmentów kraju. Duże znaczenie na to, jak rozwiała się produkcja mebli w Niemczech miały Italia i Niderlandy. Nie bez znaczenia była także wyżej wymieniona we wstępie Francja. Warto wiedzieć, iż królował na obszarze Niemiec zwłaszcza ornament wiciowo-roślinny, który dla owych mebli okazał się najpowszechniejszy, a był to tak zwany rankenwerk. Cechą charakterystyczną okazały się boazerie drewniane, jakie przeważnie https://alba-btp.com.pl/co-oferujemy/ wykonywano z dębowego gatunku drewna. Miały one bardzo głęboki relief. Dodatkowo nie zapominajmy także o wielorakich formach kufrów, skrzyń, kredensów, dodatkowo wzbogacanych takimi elementami ozdobnymi jak pilastry, kolumny. Estetyki dodawały też dekoracyjne gzymsy oraz cokoły.
Francuskie pozostałości
Po dziś dzień w sklepach z antykami, z reguły za krocie ze względu na wysoką jakość, można uzyskać szeroki wachlarz francuskich mebli renesansowych. Są one wręcz niekiedy prawdziwym arcydziełem, stanowiąc dowód na to, że ten okres w dziejach rozwoju sztuki naprawdę śmiało można nazywać odrodzeniem. Królujące we Francji w sferze meblarstwa okazało się tworzenie rozmaitych ozdób, jakie miały styl barocco. Wszystko za sprawą zamiłowania do luksusu króla Ludwika XIV. To właśnie dzięki niemu Francja stała się kolebką meblarstwa w Europie. Dominujące okazały się w tym czasie między innymi meble dworskie, a więc takie które budowano wyłącznie na potrzeby króla. Jeżeli chodzi natomiast o drugą, znacznie powszechniejszą formę mebli, jakie wychodziły na rynek od francuskich producentów, warto wspomnieć o nieco skromniejszych meblach użytkowych, jakie przeznaczone były do zwykłych domów. Miały one w sobie sporo wpływów i inspiracji niderlandzkich.

Zobacz stronę autora: Mieszacze statyczne