Renesans w meblarstwie Anglii i Niderlandach

Szczególnie intensywny rozwój meblarstwa dostrzegany jest w okresie odrodzenia, czyli tak zwanego renesansu, kiedy generalnie dostrzegalny okazał się silny rozkwit wszelakich typów i odłamów sztuki. W sferze meblarstwa koniecznie trzeba jednak przyjrzeć się bliżej meblom dominującym w tym okresie w Niderlandach oraz Anglii. Więcej o tym w poniższych fragmentach, zapraszamy do lektury.
Niderlandy
W tym kontekście warto wspomnieć o Flandrii oraz Brabancji. Były to obszary, orientana w których wytwórstwo mebli okazało się zdecydowanie najsilniejsze. Elementy wyposażenia wnętrz w oryginalnych stylach zaczęły tam pojawiać się już w szesnastym stuleciu, a bardzo szybko przybywało producentów masowo zajmujących się rzeźbieniem własnoręcznie przeróżnych mebli. Robiono je zwłaszcza z zastosowaniem drewna dębowego, korzystając przy tym również z miedziorytu, a także inspirując się wpływami północno-zachodnimi. Musimy także mieć na względzie fakt, iż typowe dla niderlandzkiego meblarstwa Prawnik Konin są między innymi dekoracje reliefowe, a więc bazujące na środkach stolarskich wśród których podstawą jest zastosowanie pilastrów – kanelowych, płaskich oraz ozdobnych gzymsów.
Wielka Brytania
Jeżeli zaś chodzi o rozwój meblarstwa na terenie Anglii, to w tym zakresie koniecznie trzeba wspomnieć o mocnym wpływie na intensyfikacje produkcji elementów wnętrzarskich w krajach wyspiarskich nurtów dominujących w szesnastym stuleciu w wyżej wymienionych Niderlandach oraz Francji. Anglicy upodobali sobie do produkcji mebli przede wszystkim drewno dębowe. Dodatkowo wykorzystywali także szereg ciekawych i nietuzinkowych motywów dekoracyjnych, w tym między innymi zaokrąglone medaliony prezentujące postaci, głowy, popiersia. Dodatkowo królowały wtedy wicie roślinne i klasyczne odcienie kolorystyczne, stawiające na elegancję połączoną z naturalnością. Kluczowe były wielkie, rozłożyste łoża z baldachimem czy też tak zwane krzesła Szekspira.

Zobacz stronę autora: domki letniskowe Karwia