Orient w czterech kątach

Przywołaj na myśl standardowy dom arabski, jak myślisz co w nim dominuje wizualnie? Najpopularniejsze są zwłaszcza rozmaite odcienie kolorystyczne, wielorakość ozdób oraz drobiazgowość i precyzja wykonywanych elementów meblowych. Niekoniecznie musisz odwiedzać Egipt, Irak, Maroko, czy też Syrię, aby móc cieszyć się taką estetyką. Równie dobrze styl orientalny masz opcję przygotować we własnych czterech ścianach domowego zacisza.
Przepych i luksus
Kraje arabskie słyną przede wszystkim z odszkodowanie od szpitala za śmierć ekskluzywności, bogactwa, kosztowności i właśnie z takim charakterystycznym przepychem kreowane są ich pomieszczenia mieszkalne. Ponadto wykazują oni mocne przywiązanie do wpływów kulturalnych, a więc poprzez wybierane aranżacje domów jak najbardziej chcą zachować i odzwierciedlić kulturę oraz religię. To wszystko, wraz z biegiem czasu, zaczyna coraz bardziej inspirować Europejczyków, którzy nierzadko wybierają orientalny nurt zdobnictwa mieszkań. Stawiają na specyficzne dla arabskich obszarów meble, przedmioty użytku pomiary i montaż wentylacji codziennego, tkaniny, tworzywa, kolorystykę – oryginalna, mocną, wyrazistą, intensywną. W europejskich wnętrzach również jak na wzór Maroko, czy Syrii króluje bajkowy świat pełen drogiego misz-maszu.
Najważniejsze to…
Podstawowe wnętrze arabskie musi mieć mnóstwo makietek, dywaników, kilimów. Są one stosowane zarówno na podłogi, jak u nas, ale też bardzo często wieszane są na ścianach. Najczęściej to one jako pierwsze przykuwają wzrok po przekroczeniu progu domostwa, a wynika to z faktu, iż interesujące są znajdujące się na nich motywy dekoracyjne- designy, czy też geometryczne kształty. Warto wspomnieć między innymi o motywie arabeski, który jest także znakiem szczególnym omawianego nurtu. Kolorystyka ma być żywa, a na nią składają się błękity, oranże, czerwienie, jaskrawe zielenie. Misternie zdobione abażury, wielkie, rozłożyste lampy, metalowe dodatki – często bardzo silnie połyskujące – to one dopełniają estetycznej całości.