Urządzamy mieszkanie – art deco

Do popularnych od wielu lat i wydaje się, iż mimo upływu czasu niewychodzących z mody stylizacji wnętrz zaliczyć należy niewątpliwie nurt zwany art deco. Bazuje on na stylowości i gustowności elementów meblowych, a także zamiłowaniu do dzieł sztuki. Poniżej szczegółowa charakterystyka wspomnianej formy aranżacyjnej.
Tradycja plus nowoczesność
Najważniejszą cechą stylu art deco jest powiązanie ze sobą przywiązania do tradycji i zwyczajów przenoszonych z pokolenia na pokolenie, z nowoczesnymi trendami i wpływami współcześnie modnych styli dekoracyjnych. Typowe art deco wnętrz opiera się na umiejętnym pogodzeniu z jednej strony szyku i elegancji, a z drugiej klasycznego wystroju. Ogólnie mówi się na ten nurt koncepcja lat trzydziestych, bowiem na pierwszy rzut oka właśnie tak wizualizacja tego typu wygląda. Wszystko dlatego, że ta forma estetyki zrodziła się z secesji, a wiec była typowa już w okresie lat 1890 – 1914. Kluczowe okazuje się syntetyczność, redukcjonistyczność form, a także ich mocne zgeometryzowanie. To design bazujący na eleganckiej ornamentacji, a także nawiązaniu do austriackiej, szkockiej oraz francuskiej mody meblarskiej.
Charakterystyczne nazewnictwo
Styl art deco łączy się z francuskim określeniem arts decoratifs, a dokładniej jest to skrót od tego nazewnictwa. Wiąże się on zwłaszcza z tytułem Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa, a dokładniej rzecz biorąc L-Exposition internationale des Arts decoratifs et industriels modernes. Powstała ona w Paryżu w roku 1925.

Zobacz stronę autora: rury wipro